Quest - wyprawa odkrywców

Wyprawa pozwoli poznać miejscowość o ciekawej historii, licznych legendach oraz pięknym położeniu na wysokim brzegu Wieprza. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1317 roku. Leszkowice to wieś w województwie lubelskim, oddalona ok. 40 km od Lublina, w powiecie lubartowskim, w Gminie Ostrówek. Przebiegają tędy szlaki rowerowe i kajakowe. Wycieczkę rozpocznij od kościoła parafialnego pw. Św, Józefa Oblubieńća i Św. Jana. Podczas wedrówki zagadki odgadnij, poznawaj, odkrywaj i Leszkowice podziwiaj! 
czas trwania:
- ok. 1,5 godz. pieszo;
- 45 min. rowerem
 
 

LGD „DOLINĄ WIEPRZA I LEŚNYM SZLAKIEM” FUNDATOREM NAGRÓD W GMINNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM W OSTRÓWKU

Literacką ucztę zorganizowano dnia 16 maja 2013 r. w Szkole Podstawowej w Dębicy. Obowiązki Gospodarza pełnił Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dębicy Pan Jerzy Bańkowski.

Oceny pięćdziesięciu trzech interpretacji literackich podjęło się profesjonalne Jury w składzie: Redaktor Pan Mariusz Bober – przewodniczący, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Ostrówku-Kolonii Pani Ewa Sobijanek oraz Pani Anna Pogoda – Łukasiewicz bibliotekarka Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Leszkowicach.

Czytaj więcej...
 

II Indywidualne Mistrzostwa Sportowo-Pożarniczo-Obronne Strażaków OSP

W niedzielę 23 września w gminie Ostrówek odbyły się II Indywidualne Mistrzostwa Sportowo-Pożarniczo-Obronne Strażaków OSP.

Tym razem impreza zorganizowana została w Leszkowicach i tradycyjnie otworzył ją Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej Pan Wójt Krzysztof Karczmarz.

Do udziału w zawodach zgłosiło się 10 drużyn (41 druhów, w tym 6 kobiet). Każdy strażak rywalizował indywidualnie w następujących konkurencjach: sztafeta, układanie skrzynek na czas, strzelanie z wiatrówki, rzut granatem do celu, układanie worków.

Najlepszym strażakiem w II Indywidualnych Mistrzostwach Sportowo-Pożarniczo-Obronnych w Gminie Ostrówek w 2012 roku został Sławomir Budzyński (665 pkt) z OSP Leszkowice.

Najlepszą strażaczką w II Indywidualnych Mistrzostwach Sportowo-Pożarniczo-Obronnych w Gminie Ostrówek w 2012 roku została Karolina Kwas (325 pkt) z OSP Leszkowice.

 

X koncert Pieśni Maryjnych

W dniu 26 sierpnia 2012 r. odbył się X Koncert Pieśni Maryjnej w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ostrówku. W koncercie wystąpiły Ludowe Zespoły Śpiewacze:

- z Talczyna

- z Miłkowa Kolonii

- "Senior" z Wąwolnicy

- "Górczanki" z Górki Lubartowskiej

- "Ostrowianki" z Ostrówka-Kolonii

Zespoły zaprezentowały utwory zainspirowane postacią Maryi. Po koncercie odbyła się Msza Odpustowa, po której podziękowania i upominki, wspólnie z Księdzem Proboszczem, wręczył Wójt Gminy Ostrówek Krzysztof Karczmarz. Była to kolejna gminna impreza promująca kulturę i twórczość ludową.

 

Dożynki Gminno - Parafialne 2012

Uroczystości dożynkowe w Gminie Ostrówek odbyły się w niedzielę 19 sierpnia. Tym razem gościliśmy w Ostrówku- Kolonii. Obchody święta rozpoczęły się Mszą Św. w miejscowym kościele parafialnym, którą odprawił ks. kan. Tomasz Raczkowski. Po uroczystościach religijnych korowód dożynkowy, złożony z: pocztów sztandarowych, delegacji sołectw z wieńcami dożynkowymi, zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy, w rytm muzyki wykonywanej przez Orkiestrę Dętą z Szastarki przemaszerował na boisko szkolne, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości.

Czytaj więcej...
 

Dożynki 2012 w Gminie Ostrówek

 

 

Festyn Rodzinny

Dnia 1 lipca br. w gminie Ostrówek odbyła się cykliczna impreza integracyjna „Festyn Rodzinny”. Tym razem gościliśmy w Tarkawicy.

Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji, m.in.: konkursy sprawnościowe i plastyczne, degustacja potraw regionalnych, słuchanie pieśni biesiadnych w wykonaniu Chóru Klubu Seniora „Tęcza”, pokaz walk na szable przeprowadzony przez grupę rekonstrukcyjną z Kocka oraz pokaz motocykli.

Organizatorzy rozdali wiele atrakcyjnych nagród dla uczestników konkursów. Dzieci miały możliwość zabawy na trampolinie i zjeżdżalni.

 

II Leszkowska Biesiada Świętojańska - relacja

II Leszkowska Biesiada Świętojańska odbyła  się 23 czerwca 2012 roku. Duża grupa mieszkańców wsi Leszkowice  i Gminy Ostrówek wzięła  bezpośredni udział w przygotowaniach (ponad 60 osób w różnym wieku). Była to sposobność do wymiany doświadczeń, integracji oraz  poprawy  komunikacji międzypokoleniowej.

Organizatorzy przygotowali folder „Leszkowice 1317-2012” ukazujący długą i bogatą historię wsi. Folder jest do pobrania również w wersji elektronicznej:  Leszkowice 1317-2012

Przeprowadzili  konkurs fotograficzny, a zgromadzone zdjęcia zaprezentowali w formie wystawy, którą można oglądać przez cały  lipiec w miejscowej remizie OSP, a w sierpniu w budynku Urzędu Gminy w Ostrówku.

Czytaj więcej...
 

XXVI Lubelski Rajd Pojazdów Zabytkowych

10 czerwca do gminy Ostrówek zawitał XXVI Lubelski Rajd Pojazdów Zabytkowych. Łącznie przyjechało 42 załogi.

Wśród wielu zabytkowych aut można było dostrzec prawdziwe perełki: replika Syreny Sport, Polski Fiat z 1935 roku, Triumph, Wołgi ze wschodniej granicy oraz najstarsze auto BMW z 1924 roku. Oprócz najstarszych aut mogliśmy spotkać zabytkowe auta, które jeszcze dwie dekady wcześniej jeździły po polskich drogach. Mowa tutaj o Fiatach 125, Zastawach, Skodach, Wartburgach. Imprezie uroku dodały również auta sportowe: Porsche, Lamborghini, Ford.

Takich aut nie spotyka się na ulicach gminy Ostrówek, dlatego też  XXVI Lubelski Rajd Pojazdów Zabytkowych zgromadził sporą publiczność.

 

Święto Roweru w Gminie Ostrówek 2012 rok

13 maja 2012 roku w gminie Ostrówek zrealizowany został projekt pt. „Święto roweru w Gminie Ostrówek 2012 rok”. Operacja współfinansowana została ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.

W rajdzie wzięło udział ok. 100 uczestników. Uczestnikami były dzieci, młodzież oraz osoby starsze z gminy Ostrówek i całego terenu Lokalnej Grupy Działania „Doliną Wieprza i leśnym szlakiem”.

Każdy z uczestników otrzymał koszulkę promującą imprezę oraz napój chłodzący.                   

W siedzibie Urzędu Gminy w Ostrówku–Kolonii zorganizowany został konkurs z przepisów ruchu drogowego, natomiast na boisku szkolnym w Tarkawicy młodzież wzięła udział w zmaganiach na torze przeszkód.

Na zakończenie rajdu przy Szkole Podstawowej w Dębicy wszyscy uczestnicy poczęstowani zostali pyszną grochówką i bigosem oraz ciepłymi napojami. Szczęśliwym nabywcą nagrody głównej – roweru została Pani Ewa Nogal z Leszkowic.

Mimo chłodnej niedzieli dopisała frekwencja i wszyscy uczestnicy szczęśliwie dojechali do mety.

 

Kalendarz wydarzeń

grudzień 2023
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń