Literacką ucztę zorganizowano dnia 16 maja 2013 r. w Szkole Podstawowej w Dębicy. Obowiązki Gospodarza pełnił Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dębicy Pan Jerzy Bańkowski.
Oceny pięćdziesięciu trzech interpretacji literackich podjęło się profesjonalne Jury w składzie: Redaktor Pan Mariusz Bober – przewodniczący, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Ostrówku-Kolonii Pani Ewa Sobijanek oraz Pani Anna Pogoda – Łukasiewicz bibliotekarka Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Leszkowicach.
W niedzielę 23 września w gminie Ostrówek odbyły się II Indywidualne Mistrzostwa Sportowo-Pożarniczo-Obronne Strażaków OSP.
Tym razem impreza zorganizowana została w Leszkowicach i tradycyjnie otworzył ją Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej Pan Wójt Krzysztof Karczmarz.
Do udziału w zawodach zgłosiło się 10 drużyn (41 druhów, w tym 6 kobiet). Każdy strażak rywalizował indywidualnie w następujących konkurencjach: sztafeta, układanie skrzynek na czas, strzelanie z wiatrówki, rzut granatem do celu, układanie worków.
Najlepszym strażakiem w II Indywidualnych Mistrzostwach Sportowo-Pożarniczo-Obronnych w Gminie Ostrówek w 2012 roku został Sławomir Budzyński (665 pkt) z OSP Leszkowice.
Najlepszą strażaczką w II Indywidualnych Mistrzostwach Sportowo-Pożarniczo-Obronnych w Gminie Ostrówek w 2012 roku została Karolina Kwas (325 pkt) z OSP Leszkowice.
W dniu 26 sierpnia 2012 r. odbył się X Koncert Pieśni Maryjnej w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ostrówku. W koncercie wystąpiły Ludowe Zespoły Śpiewacze:
- z Talczyna
- z Miłkowa Kolonii
- "Senior" z Wąwolnicy
- "Górczanki" z Górki Lubartowskiej
- "Ostrowianki" z Ostrówka-Kolonii
Zespoły zaprezentowały utwory zainspirowane postacią Maryi. Po koncercie odbyła się Msza Odpustowa, po której podziękowania i upominki, wspólnie z Księdzem Proboszczem, wręczył Wójt Gminy Ostrówek Krzysztof Karczmarz. Była to kolejna gminna impreza promująca kulturę i twórczość ludową.
Uroczystości dożynkowe w Gminie Ostrówek odbyły się w niedzielę 19 sierpnia. Tym razem gościliśmy w Ostrówku- Kolonii. Obchody święta rozpoczęły się Mszą Św. w miejscowym kościele parafialnym, którą odprawił ks. kan. Tomasz Raczkowski. Po uroczystościach religijnych korowód dożynkowy, złożony z: pocztów sztandarowych, delegacji sołectw z wieńcami dożynkowymi, zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy, w rytm muzyki wykonywanej przez Orkiestrę Dętą z Szastarki przemaszerował na boisko szkolne, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości.
Czytaj więcej...Dnia 1 lipca br. w gminie Ostrówek odbyła się cykliczna impreza integracyjna „Festyn Rodzinny”. Tym razem gościliśmy w Tarkawicy.
Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji, m.in.: konkursy sprawnościowe i plastyczne, degustacja potraw regionalnych, słuchanie pieśni biesiadnych w wykonaniu Chóru Klubu Seniora „Tęcza”, pokaz walk na szable przeprowadzony przez grupę rekonstrukcyjną z Kocka oraz pokaz motocykli.
Organizatorzy rozdali wiele atrakcyjnych nagród dla uczestników konkursów. Dzieci miały możliwość zabawy na trampolinie i zjeżdżalni.
II Leszkowska Biesiada Świętojańska odbyła się 23 czerwca 2012 roku. Duża grupa mieszkańców wsi Leszkowice i Gminy Ostrówek wzięła bezpośredni udział w przygotowaniach (ponad 60 osób w różnym wieku). Była to sposobność do wymiany doświadczeń, integracji oraz poprawy komunikacji międzypokoleniowej.
Organizatorzy przygotowali folder „Leszkowice 1317-2012” ukazujący długą i bogatą historię wsi. Folder jest do pobrania również w wersji elektronicznej: Leszkowice 1317-2012
Przeprowadzili konkurs fotograficzny, a zgromadzone zdjęcia zaprezentowali w formie wystawy, którą można oglądać przez cały lipiec w miejscowej remizie OSP, a w sierpniu w budynku Urzędu Gminy w Ostrówku.
10 czerwca do gminy Ostrówek zawitał XXVI Lubelski Rajd Pojazdów Zabytkowych. Łącznie przyjechało 42 załogi.
Wśród wielu zabytkowych aut można było dostrzec prawdziwe perełki: replika Syreny Sport, Polski Fiat z 1935 roku, Triumph, Wołgi ze wschodniej granicy oraz najstarsze auto BMW z 1924 roku. Oprócz najstarszych aut mogliśmy spotkać zabytkowe auta, które jeszcze dwie dekady wcześniej jeździły po polskich drogach. Mowa tutaj o Fiatach 125, Zastawach, Skodach, Wartburgach. Imprezie uroku dodały również auta sportowe: Porsche, Lamborghini, Ford.
Takich aut nie spotyka się na ulicach gminy Ostrówek, dlatego też XXVI Lubelski Rajd Pojazdów Zabytkowych zgromadził sporą publiczność.
13 maja 2012 roku w gminie Ostrówek zrealizowany został projekt pt. „Święto roweru w Gminie Ostrówek 2012 rok”. Operacja współfinansowana została ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
W rajdzie wzięło udział ok. 100 uczestników. Uczestnikami były dzieci, młodzież oraz osoby starsze z gminy Ostrówek i całego terenu Lokalnej Grupy Działania „Doliną Wieprza i leśnym szlakiem”.
Każdy z uczestników otrzymał koszulkę promującą imprezę oraz napój chłodzący.
W siedzibie Urzędu Gminy w Ostrówku–Kolonii zorganizowany został konkurs z przepisów ruchu drogowego, natomiast na boisku szkolnym w Tarkawicy młodzież wzięła udział w zmaganiach na torze przeszkód.
Na zakończenie rajdu przy Szkole Podstawowej w Dębicy wszyscy uczestnicy poczęstowani zostali pyszną grochówką i bigosem oraz ciepłymi napojami. Szczęśliwym nabywcą nagrody głównej – roweru została Pani Ewa Nogal z Leszkowic.
Mimo chłodnej niedzieli dopisała frekwencja i wszyscy uczestnicy szczęśliwie dojechali do mety.