Rzemiosło - rękodzieło

  1. Kazimierz Kocyła  - gospodarz,  twórca i miłośnik tradycji z Leszkowic. W wolnych chwilach zajmuje się wykonywaniem obrazów haftem krzyżykowym. Posiada w swoich zbiorach pejzaże, sceny rodzajowe, portrety, oraz reprodukcje znanych artystów. Swoim hobby potrafi dzielić się z innymi, zaraził miłością do haftu swojego syna, prowadził warsztaty dla dzieci i młodzieży. Wystawiał swoje prace w czasie Dożynek Gminy Ostrówek  w Leszkowicach w 2011r. Zrekonstruował warsztat tkacki, na którym  wykonuje kolorowe chodniki . Jest propagatorem tradycji ludowych.
  2. Małgorzata Mitura – prowadzi gospodarstwo z mężem w Leszkowicach, jest miłośniczką hafty krzyżykowego. Jej misternie wykonane obrazy zachwycają precyzją, starannością i subtelnością. Nićmi potrafi namalować krajobrazy, portrety sięga do motywów religijnych. Prezentowała swoje obrazy w czasie Dożynek Gminy Ostrówek w Leszkowicach w 2011r.
  3. Dariusz Cieniuch –  artysta z Leszkowic, który współpracował przez lata z Towarzystwem Sztuk Pięknych w Lublinie. Ukończył studium rysunku i malarstwa z wynikiem bardzo dobrym , ucząc się pod okiem W. Arbaczewskiego i W. Figla. Prezentował swoje prace na wielu imprezach artystycznych: pokonkursowej wystawie pt. „Gdybym był pisarzem i malarzem” (Lublin 1989), wystawie charytatywnej fundacji „Nasza Przyszłość”  (Krężnica Jara 2004), Wystawie zbiorowej Towarzystwa sztuk Pięknych przy Bramie Grodzkiej (lublin 2003-2004).Stałą ekspozycję pejzażu Leszkowic i okolic można oglądać na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego w Księgarni „Literka” państwa Alicji i Grzegorza Morze, którzy są jej właścicielami i jednocześnie miłośnikami prac pana Dariusza oraz Leszkowic i okolic. Część prac znajduje się w prywatnych kolekcjach w Lubartowie, Lublinie, Poznaniu, Opolu, Gdańsku, Warszawie i Londynie. A oto fragment recenzji z wystawy w Krężnicy Jarej z roku 2004: Pejzaże(…) wykonane techniką olejną odznaczające się szczególnie bogatą strukturą malarską i dojrzale dobraną kolorystyką. Jego prace prezentują bogatą tematykę a do ulubionych należą: pejzaż i martwa natura. Chętnie kopiuje znanych artystów polskich, jednak największym upodobaniem darzy XIX-wiecznych francuskich impresjonistów. Wśród dotychczasowych kopii znajdziemy sceny biblijne i mitologiczne, portrety, sceny batalistyczne i rodzajowe. Malarz posługuje się różnorodną techniką, miedzy innymi olej na płótnie, desce itp. Stosuje temperę, ołówek, suchą pastelę na kartonie. Od lat inspiruję go krajobrazy Leszkowic. Zachwyca piękno ugorów i leśnych polan, inspiracją jest Dolina Rzeki Wieprz, latem brzozowe lasy i łany zbóż, wiosną zieleń łąk. Malując stara się wydobyć z natury żywą kolorystykę i interesujący układ linii, które oddają w obrazie energię życia. Siła natury jest głosem wzywającym go do tworzenia
 

Kalendarz wydarzeń

grudzień 2023
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń